Майските сезонни фактори сочат към сила на долара и слабост на озито
Въпреки че геополитическият риск се върна, за да преследва пазарите, данните за COVID-19 бяха положителни за пазарите тази сутрин. Рисковите активи започнаха седмицата първоначално надолу, а сезонната тенденция е в синхрон с тази посока. Май е най-силният месец за индекса на щатския долар и още повече за швейцарския франк през последните 10 години. От друга страна е и най-лошият месец за австралийския долар (озито) и еврото през последното десетилетие. Дали обаче тези тенденции ще се запазят и този месец предстои да видим…
Голямата история вчера бе ескалиращото напрежение между САЩ и Китай. Президентът Доналд Тръмп обвини Китай в потискането и прикриването на вируса. Той каза: „Ще дадем много силен доклад за това какво точно смятаме, че се е случило“ и „тарифите ще бъдат крайното наказание“ за Китай. Обединеното кралство се присъедини към натиска върху Китай да отговори на въпроси, свързани с огнището на Коронавируса. Обновената търговска война е последното нещо, от което глобалната икономика се нуждае в момента. Но както изглежда, със сигурност отношенията между САЩ и Китай ще се влошат още повече в следващите дни.
РБА остана настрани. Данните от ISM в САЩ ще бъдат новия тест за пазара по-късно
РБА остави паричната политика непроменена днес, както се очакваше. Лихвеният процент остава на 0.25%. Банката „няма да увеличи целта на паричните проценти, докато не бъде постигнат напредък“ на двойния мандат на целта за пълна заетост и инфлация.
Банката намали размера и честотата на покупките на облигации в резултат на подобреното функциониране на облигационните пазари. Целта за доходността на 3-годишните държавни облигации също се запазва на 0.25%.
Бордът разгледа редица сценарии за икономическата перспектива на Австралия на срещата. При базовия сценарий производството намалява с около 10% през първата половина на 2020 г. и с 6% за цялата 2020, последвано от възстановяване с 6% през 2021 г. В рамките на базовия сценарий банката прогнозира, че безработицата ще достигне пик от около 10% и ще остане над 7% в края на 2021 г. Мерките за фискална и парична политика подкрепят прогнозата за възстановяване през 2021 г.
По-късно днес, Обединеното кралство ще пусне финалния PMI в услугите. Еврозоната ще публикува PPI. По-късно през деня непроизводственият PMI на ISM в САЩ ще бъде основния фокус, последван от търговския баланс. Канада също ще освободи търговския си баланс.
Технически анализ на озито
AUD /USD се възстанови след като докосна 55-дневната ЕМА при 0.6372 и интрадей сигналите първо се обръщат в неутрални. Спадът от краткосрочния връх 0.6569 все още е в сила да продължи. Убедително движение под 0.6372 първо ще насочи мечките към подкрепата 0.6253 (дъното от 21 април). Пробив там би трябвало да сигнализира завършване на цялото покачване от 0.5508 и да определи нова цел към 38.2% корекция от 0.5508 до 0.6569, при 0.6166. В посока нагоре ясен пробив над 0.6569 ще удължи отскока към ключовата съпротива 0.6670.
В по-голямата картина все още нямаме ясен знак за обръщане на тренда. По-големият низходящ тренд от 1.1079 (върха за 2011 г.) все още може да се разшири. 61.8% проекцията на спада от 1.1079 до 0.6826, приложена от 0.8135 при 0.5508 вече е изпълнена. Убедителен пробив там ще проправи пътя към 0.4775 (дъното от 2001 г.). От друга страна, обаче, движение над 0.6670 ще предположи формирането на средносрочно дъно и ще насочи фокуса върху съпротивата 0.7032.
Автор: Силвия Велчева
*Мнението, изразено в този материал не представлява препоръки или съвет за покупка или продажба на валутни двойки на форекс пазара. Изразените прогнози покриват очакванията на автора на материала и могат да не се сбъднат. Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Минали резултати не са гаранция за бъдещи успехи.