Федералният резерв запази лихвените проценти без промяна

Какво означава това за икономиката и пазарите?

Федералният резерв приключи последната си двудневна среща за определяне на паричната политика. Както се очакваше, централната банка остави лихвените проценти непроменени в диапазона 4.25% – 4.50%.

Основното внимание беше насочено към пресконференцията на председателя на Фед Джером Пауъл и актуализираните икономически прогнози на банката.

Нови прогнози за инфлацията, БВП и безработицата

  • Фед вече очаква инфлацията да се повиши с 2.7% тази година – повече от предишните прогнози от 2.5% през декември и 2.1% през септември.
  • Икономическият растеж (БВП) се очаква да бъде 1.7% за годината, което е по-ниско от предишните прогнози от 2.1% през декември и 2% през септември.
  • Очакванията за безработицата през 2025 г. също леко се повишиха до 4.4%, спрямо 4.3% в предишната прогноза.

Тези данни показват, че Фед очаква по-бавен икономически растеж, по-висока инфлация и увеличаване на безработицата – не особено оптимистична перспектива. Самата централна банка призна, че „несигурността около икономическите перспективи се е увеличила“.

Каква е причината за повишената инфлация?

По време на пресконференцията си Джером Пауъл посочи, че по-високите прогнози за инфлацията са свързани основно с митата. Според него значителна част от очакваното увеличение се дължи на тези търговски политики, които забавят връщането на инфлацията към целевите 2%.

Фед обаче смята, че ефектът на митата ще бъде временен, а не дългосрочен фактор за инфлацията. Пауъл дори използва познатия термин на Фед – „преходен“ – за да опише ситуацията. Той припомни, че последната голяма вълна от мита също доведе до краткотраен ръст на инфлацията, който по-късно се стабилизира.

Това обяснява защо, въпреки че прогнозата за инфлацията за 2025 г. беше повишена, прогнозите за следващите две години останаха почти без промяна, с едва незначителна корекция за 2026 г.

Пазарите реагираха положително

Пазарите приеха коментарите на Пауъл добре и акциите поскъпнаха. Индексът S&P 500 приключи деня с ръст от 1.1%, докато Nasdaq 100 се повиши с 1.4%.

Повишено вътрешно купуване на акции

На положителна нотка, вътрешните покупки на акции от страна на ръководители и корпоративни инсайдери се увеличават. Тези хора често имат по-добра представа дали дадена компания е подценена или надценена.

Според Washington Service, фирма, която следи инсайдерските сделки, съотношението на купувачи спрямо продавачи се е увеличило до 0.46 този месец – спрямо 0.31 през януари. Това е най-високото ниво на вътрешни покупки от юни насам и вече е близо до историческата средна стойност.

Увеличаването на вътрешното купуване често означава, че ръководителите смятат, че акциите на техните компании са подценени и може би са били продадени прекалено агресивно по време на последната корекция на пазара.

Какво следва?

Ще продължим да следим инсайдерската активност. Ако покупките рязко нараснат, това може да е сигнал, че пазарът се доближава до дъното. Засега обаче още не сме стигнали дотам.

Технически анализ: Възможна корекция преди нов ръст

При разглеждането на 30-минутния график на фонда VanEck Semiconductor (SMH) от миналата седмица ясно се вижда последното дъно. Графиката показва завършено петвълново движение нагоре, което означава, че краткосрочно отстъпление не би било изненадващо преди следващия възходящ импулс.

Очакваме корекция от типа ABC преди следващата вълна нагоре.

Ако цените спаднат, ще продължа да купувам при тази проявена слабост. В случай че пазарът продължи да расте без корекция, текущите ни позиции ще останат печеливши.

Напиши коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.