Новите правила на Фед за стрес тестове: Какво означават за големите банки

Въведение в новите правила на Фед за стрес тестовете

През април 2025 г. Федералният резерв на САЩ предложи съществени промени в своята рамка за банкови стрес тестове, като основната новост е въвеждането на механизъм за двугодишно осредняване на резултатите от тези тестове. Това представлява значително отклонение от досегашния подход, при който капиталовите изисквания за големите банки се определяха въз основа на резултатите от стрес теста, проведен само за една предходна година.

Предложението на Фед засяга пряко група от най-големите и системно значими американски банки, включително JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C), Goldman Sachs (GS), Morgan Stanley (MS) и Bank of America (BAC) . Изключването на Wells Fargo Company (WFC) от този анализ се дължи на факта, че тя не разполага с достатъчна история на изплащане на дивиденти.

Какво означават новите правила на Фед за стрес тестовете за големите банки?

Предложението на Фед за двугодишно осредняване: Как работи и защо е важно

Съгласно действащата система на Всеобхватния анализ на капитала и прегледа (CCAR), Федералният резерв провежда ежегодни стрес тестове, които симулират неблагоприятни икономически сценарии, за да оцени устойчивостта на големите банки. Резултатите от тези тестове се използват за определяне на Стресовия капиталов буфер (SCB) на всяка банка.

Новото предложение на Фед предвижда използването на средната стойност от резултатите на последните два годишни стрес теста за определяне на SCB на всяка банка. Освен промяната в метода за изчисляване на SCB, предложението на Фед включва и предоставянето на повече време на банките за адаптиране към новите изисквания.

Основната цел на това предложение е да се намали волатилността и да се повиши предвидимостта на капиталовите изисквания за големите банки. Представители на Федералния резерв признават, че значителните и внезапни промени в изисквания капитал могат да затруднят способността на банките да планират ефективно и могат да имат негативно въздействие върху предлагането на кредити в икономиката.

Важно е да се подчертае, че според официални лица от Фед, тези промени не са предназначени да окажат съществено влияние върху общото ниво на капитала, който банките са длъжни да поддържат. На теория, осредняването на резултатите от два стрес теста в дългосрочен план би трябвало да доведе до сходни нива на капиталови буфери, но с по-малка волатилност от година на година.

Банковият сектор от дълго време изразява недоволство от непрозрачността и непредсказуемостта на стрес тестовете. Предложението за осредняване на резултатите за две години и предоставянето на допълнителни три месеца за набиране на необходимия капитал пряко адресира тези опасения. Освен това, Федералният резерв планира да предостави своите модели и сценарии за стрес тестове за обществено обсъждане по-късно през 2025 г..

Въпреки това, не всички членове на борда на Фед подкрепят тези промени. Управителят Майкъл Бар изрази своето несъгласие, предупреждавайки, че по-голямата предвидимост и по-активното участие на индустрията могат да подкопаят строгостта на стрес тестовете.

Предложението на Фед беше публикувано за обществено обсъждане на 17 април 2025 г. с цел да бъде финализирано и приложено навреме за цикъла на стрес тестовете през 2025 г..

От гледна ми точка на инвеститор, фокусиран върху дивиденти, ключовият въпрос е как по-стабилните капиталови изисквания ще се отразят на дивидентите на банките. Резките увеличения на изисквания капитал създават трудности за банките, тъй като ограничават способността им да увеличават стабилно дивидендите. Въвеждането на двугодишно осредняване може да доведе до по-малко случаи на замразяване на дивиденти поради резултати от стрес тестове през следващите години.

Всяка от петте големи банки, които ще бъдат разгледани – JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley и Bank of America – има уникален бизнес модел и капиталова стратегия.

JPMorgan Chase (JPM)

Акциите на JPMorgan Chase (JPM) предлагат дивидентна доходност от 2,3%. Тримесечният дивидент на банката наскоро беше увеличен до 1,40 долара на акция. Големият размер и диверсифицираният бизнес на JPMorgan обикновено осигуряват солиден капиталов буфер. Всъщност, след стрес теста през 2022 г., JPMorgan претърпя значително увеличение на стресовия капиталов буфер (SCB).

Осредняването на резултатите от стрес тестовете за две години се очаква да бъде от полза за JPMorgan. В бъдеще банката ще може да планира възвръщаемостта на капитала си с по-голяма сигурност.

От гледна точка на инвеститор, фокусиран върху дивиденти, JPMorgan остава солидна компания с нарастващи плащания. И категорично остава в моя списък.

Citigroup (C)

Citigroup (C) предлага една от най-високите дивидентни доходности сред големите американски банки, около 3,3%.

Исторически Citi е имал по-висок стресов капиталов буфер (SCB) в сравнение с други големи банки. Например, след стрес теста през 2023 г., Citi разкри, че изискването му за SCB ще бъде 4,3%.

Citigroup се очаква да се възползва от намалената волатилност, може би повече от другите банки. На практика това може да освободи малко допълнителен капитал.

Въпреки това, Citi е може би банката, която е най-малко вероятно да направи голям дивидентен скок в близко бъдеще.

Goldman Sachs (GS)

Goldman Sachs (GS) отчита впечатляващ темп на растеж на дивидентите през последните години. През април 2025 г. бордът на Goldman одобри 20% увеличение на тримесечния дивидент.

Бизнесът на Goldman е силно ориентиран към глобалните пазари, което може да доведе до нестабилни резултати от стрес тестовете. Например, при стрес теста CCAR през 2021 г., Goldman отчете един от най-големите прогнозирани спадове на капитала.

Goldman Sachs е готов да бъде големия бенефициент от предложението на Фед за осредняване. По-стабилен SCB ще помогне на Goldman да планира по-ефективно растежа на дивидентите и обратното изкупуване на акции.

За инвеститорите, фокусирани върху дивиденти, Goldman Sachs предлага комбинация от умерена доходност и висок потенциал за растеж на дивидента.

Morgan Stanley (MS)

Morgan Stanley (MS) претърпя трансформация през последното десетилетие и значително увеличи дивидентите си. Към април 2025 г. акциите на Morgan Stanley носят доходност от приблизително 3,2%.

Morgan Stanley има значителна експозиция към търговия и инвестиционно банкиране, както и голям бизнес с управление на активи. Резултатите от стрес тестовете му могат да варират.

Morgan Stanley също ще приветства намалените колебания в капиталовите правила. Банката може да следва по-стабилен курс по този начин.

Bank of America (BAC)

Bank of America (BAC) е в стабилен растеж на дивиденти в ерата след финансовата криза. Към днешна дата дивидентната доходност на BAC е около 2,6%.

Бизнесът на Bank of America е по-скоро ориентиран към чувствително на лихвените проценти потребителско и търговско кредитиране. При стрес тестове BAC често се намира в средата на класацията.

Bank of America вероятно преживява най-малка волатилност в резултатите от стрес тестовете сред петте обсъждани банки. Въпреки това всяко допълнително изглаждане е от полза.

є отново от гледна точка на инвеститорите, фокусирани върху дивиденти, Bank of America предлага баланс между сигурност и умерен растеж.

Какво трябва да очакват инвеститорите, фокусирани върху дивиденти

Ако Фед финализира правилото за двугодишно осредняване, инвеститорите, фокусирани върху дивиденти, могат да очакват по-малко сътресения около годишните резултати от стрес тестовете. Банките все пак ще обявят своите капиталови планове след стрес тестовете, но вероятността от негативна изненада е намалена. Самата цел на стрес тестовете е да се гарантира, че банките могат да оцелеят при хипотетична тежка рецесия, като същевременно продължават да изпълняват задълженията си. Новото предложение на Фед по същество ще означава, че ако банката премине стрес теста въпреки сериозен удар по баланса си, тя не трябва да реагира веднага, а може да се адаптира постепенно.

За банките с по-висока доходност това може да се превърне в малко по-бърз растеж на дивидендите или допълнителни обратно изкупувания на акции. За банките с по-ниска доходност те могат да предпочетат обратното изкупуване на акции, но също така могат да бъдат малко по-щедри с дивидендите.

Заключение

Новото предложение на Федералния резерв за двугодишно осредняване на стрес тестовете представлява значителна промяна в начина, по който се определят капиталовите изисквания на банките, като се дава приоритет на стабилността и предвидимостта. За големите банки и техните акционери това е до голяма степен добре дошла новина . Чрез смекчаване на годишните колебания в капиталовите буфери, Фед дава на банките по-голяма свобода да планират и поддържат последователни дивидентни политики .

Напиши коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.