Бурни времена на финансовите пазари: Дали ни очаква корекция?
Фючърсите на акциите днес се покачват след съобщения, че търговските тарифи на администрацията на Тръмп ще се фокусират само върху ключови вносни стоки. Въпреки че акциите имат тенденция към ръст, лихвените проценти засега показват малко движение. Все още предстои да се види дали тази новина се потвърждава като достоверна.
Пазара се колебае за твърда посока и ако не пробие ключови нива тази седмица, временната корекция, която се очаква е възмоно да се изпълни.
Тази седмица предстои обем от икономически данни, включително значими показатели за инфлацията и доклад за работните места. Само преди няколко седмици Федералният резерв разтърси пазара, сигнализирайки, че няма да облекчава паричната политика толкова, колкото очакваха инвеститорите. Бъдете готови за голямо движение тази седмица.
Предвид изобилието от постъпващи данни, ще наблюдаваме как се развива взаимодействието между лихвените проценти и акциите. Повишените лихвени проценти вероятно ще ограничат цените на акциите, което означава, че ще се обърнем към техническите индикатори, за да преценим дали пазарът показва сила (пробив) или слабост (нови минимуми на колебанията), докато навлизаме в март и април.
Американският пазар се откроява, като се радва на възход в продължение на две години, но не е изолиран от глобалните тенденции. Наблюдаваме различия в представянето между секторите и международните пазари. Например, секторът на полупроводниците достигна своя връх през юли 2024 г. и изостава от Nasdaq Composite и S&P 500 оттогава.
В Европа историята е подобна. Еврозоната ETF (EZU) достигна своя връх през април 2024 г. и оттогава е сравнително стабилна, движейки се заедно с американските пазари, но сега се консолидира. Това отклонение предполага, че 2025 г. може да започне с корекция на пазара, а не с продължителен растеж, особено след като оптимистичните настроения на инвеститорите остават повишени.
Ако низходящата динамика продължи, март и април могат да доведат до коригираща фаза, въпреки че е малко вероятно да се случи по права линия. Такова движение в крайна сметка може да създаде възможност за покупка.
Обръщайки се към Тайван, iShares Taiwan ETF (EWT) илюстрира подобна история и заслужава по-внимателно разглеждане…
След като достигна своя връх заедно с по-широкия сектор на полупроводниците през юли, той влезе в фаза на консолидация. Наскоро не успя да се задържи над 50-дневната си пълзяща средна стойност и сега се сближава в рамките на модел на клин. Това повдига важни въпроси: Ще се пробие този модел и ще сигнализира за очакваната от нас корекция? Могат ли американските, европейските и азиатските пазари да се обединят в синхронизиран спад?
Хронологията, която наблюдаваме, се простира от предизборния период до април, съответствайки на историческите модели. Тази пролет могат да се развият няколко сценария и е важно да се оценят вероятностите на всеки от тях. Също така следя ясно определени нива на графиката на S&P 500, за да определя къде моите предположения могат да бъдат грешни.
S&P 500 падна под модела на клин…
Въпросът сега е дали може да преодолее съпротивата и да постигне възстановяване. Възможно е да видим рали днес, последвано от по-нататъшен спад. Въз основа на настоящата ситуация това изглежда вероятно. Внимателно следя ключовите дати през януари, за да усъвършенствам тази гледна точка.
Като цяло очаквайте пазарна волатилност. Възможна е корекция от 10% до 12% на S&P 500, като полупроводниците са изправени пред още по-стръмен спад. За VanEck Semiconductor Fund (SMH) пробив над съпротивата би сигнализирал за потенциална бичи промяна. Ако това се случи, аз съм готов да превключа на дълга позиция и да се възползвам от ралито до април.
В крайна сметка пазарът трябва да покаже кой път е най-вероятен. Аз съм готов да адаптирам своята стратегия съответно, за да максимизирам възвръщаемостта, ако е необходимо.