Анализ на майската среща на Федералния резерв и пресконференцията на Джером Пауъл

Вчера, 7 май 2025 г., Федералният резерв на САЩ проведе своето редовно заседание по паричната политика, последвано от пресконференция на председателя Джером Пауъл. Тази среща привлече значително внимание от инвеститорите, тъй като се проведе в контекст на нарастваща икономическа несигурност и нови търговски политики на администрацията на Тръмп.

Ключови решения и изявления от срещата

Федералният комитет по отворения пазар (FOMC) взе единодушно решение да запази основния лихвен процент в диапазона 4,25% – 4,5%, където се намира от декември. Това е третото последователно заседание, на което лихвите остават непроменени.
В официалното си изявление комитетът отбеляза, че “въпреки колебанията в нетния износ, които са повлияли на данните, последните индикатори предполагат, че икономическата активност продължава да се разширява със солидни темпове”. Същевременно Федералният резерв подчерта, че “несигурността относно икономическите перспективи се е увеличила допълнително”, като комитетът изрично посочи, че “рисковете от по-висока безработица и по-висока инфлация са се увеличили”.
По време на пресконференцията, Пауъл многократно подчерта (около 25 пъти според анализатори), че централната банка е добре позиционирана да “изчака” за по-голяма яснота преди да предприеме каквито и да било промени в паричната политика. Той заяви: “Не смятаме, че трябва да бързаме. Смятаме, че можем да бъдем търпеливи” и “правилното нещо е да изчакаме за по-голяма яснота”.

Анализ на икономическата оценка на Пауъл

Пауъл представи смесена картина на американската икономика. От една страна, той подчерта нейната устойчивост, отбелязвайки, че “ако погледнем отвъд изкривяванията в БВП за първото тримесечие, виждаме икономика, която изглежда, че расте със солиден темп”. Безработицата остава на ниско ниво от 4,2%, а условията на пазара на труда са “солидни”.
От друга страна, Пауъл не скри нарастващата несигурност, особено по отношение на ефектите от новите тарифни политики. Той отбеляза, че е “твърде рано да се знае” какви ще бъдат последиците от тарифите върху растежа и заетостта. Това представлява значителна промяна в тона спрямо март, когато Пауъл беше по-оптимистичен, заявявайки че “американската икономика продължава да бъде в добра позиция”.

Насоки за бъдещата парична политика

Най-значимата насока от срещата е ясното послание, че Федералният резерв възприема изчаквателна позиция. Пауъл изключи възможността за превантивно намаление на лихвите с цел смекчаване на потенциалните негативни ефекти от тарифите. Вместо това, той подчерта, че централната банка ще разчита изцяло на постъпващите данни за икономиката.
Въпреки че Пауъл не предостави конкретен график за бъдещи промени в лихвата, пазарните очаквания сочат към първо намаление през юли 2025 г.. Интересно е, че докато пазарите в момента ценообразуват три понижения на лихвите до края на годината, Федералният резерв изглежда все още очаква само две такива намаления през втората половина на 2025 г..
Важен аспект от насоките на Пауъл е признанието за потенциален конфликт между двете страни на двойния мандат на Фед – максимална заетост и ценова стабилност. Той призна, че може да възникне “ситуация, при която може да има компромис или напрежение между двете”, което подсказва за възможна “стагфлационна” динамика в бъдеще.

Влияние върху пазарите и икономиката

Реакцията на пазарите след заседанието беше смесена, но като цяло позитивна. S&P 500 се повиши с 0,4% в променлива търговска сесия, докато доларовият индекс първоначално спадна, но впоследствие се повиши с 0,35%. Доходността на 10-годишните американски държавни облигации намаля до 4,2791%.
Запазването на сегашните лихвени нива означава, че кредитните разходи ще останат високи за потребителите и бизнесите в краткосрочен план. Лихвените проценти по кредитните карти продължават да бъдат над 21%, въпреки че автомобилните заеми са отбелязали по-значително понижение.
За инвеститорите, посланието на Пауъл за повишена несигурност вероятно ще доведе до продължаваща пазарна волатилност през следващите месеци. Някои анализатори смятат, че “по-малко предвиждащ Fed е по-вероятно да засили несигурността и волатилността в предстоящите месеци”.

Влияние на тарифите и политическия натиск

Централна тема от срещата беше как Федералният резерв ще реагира на тарифните политики на администрацията на Тръмп. Пауъл беше внимателен да не коментира директно политическите решения, но ясно намекна, че тарифите са създали допълнителна неяснота, която усложнява процеса на вземане на решения от централната банка.
Интересно е да се отбележи, че Тръмп е призовал Fed да намали лихвите за стимулиране на икономическия растеж, но Пауъл ясно заяви, че политическият натиск “не влияе нито на нашата работа, нито на начина, по който я вършим”.

Очаквания за следващите стъпки

Въз основа на изявленията на Пауъл, най-вероятният сценарий е Федералният резерв да запази лихвите непроменени и на юнското си заседание, като първото намаление може да дойде през юли или дори по-късно, в зависимост от икономическите данни и развитието на ситуацията с тарифите.
Пауъл подчерта, че централната банка ще следи внимателно два ключови риска: повишаваща се инфлация (потенциално подхранена от тарифите) и увеличаваща се безработица (потенциално причинена от забавяне на икономиката). Ако един от тези риска се прояви по-силно от другия, това ще даде на Fed ясна посока за действие

Заключение

Вчерашната пресконференция на Пауъл предостави ясно послание за изчакване и наблюдение на икономическите данни, без бързане за промяна в паричната политика. Тази предпазлива позиция отразява безпрецедентната несигурност, създадена от новите тарифни политики и потенциалното им въздействие върху инфлацията и растежа.
За инвеститорите и пазарните участници, това означава период на повишена волатилност, докато новите тарифни политики не се стабилизират и въздействието им върху икономиката не стане по-ясно. В този контекст, качеството и дивидентният растеж вероятно ще останат инвестиционни стилове, които ще продължат да бъдат предпочитани в предстоящите месеци

Напиши коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.