Топ 10 акции за покупка за втората половина на годината
Обобщение
- Фокусирам се върху висококачествени дивидентни акции, които временно са извън мода поради циклични спадове, но предлагат висока доходност и катализатори за възстановяване.
- Настоящите високи лихвени проценти създадоха редки възможности за стойност в REITs, комунални услуги, сини чипове и мениджъри на активи, тъй като пазарът реагира прекалено бурно на страховете от лихвени проценти.
- Очаквам Федералният резерв да намали лихвените проценти до 2025-2026 г., което ще бъде основен попътен вятър за тези акции с понижени дивиденти, увеличавайки както доходите, така и капиталовите печалби.
- Това е игра на търпение, която ще спечелим!
Въведение
Докато размишлявам върху някои от най-добрите инвестиции, които направихме с нашата общонст в toskov.com през последните няколко години, ясно се очертава една тема. Ако можем да открием страхотни компании, които временно са извън мода поради циклични колебания или прекомерни пазарни реакции, тогава можем да се справим много добре.
Разбира се, не можем да насилим тези възможности. Не можем да намесваме политическите или идеологическите си предпочитания в процеса. Има няколко елемента, които са необходими:
- Цикличен спад в даден сектор.
- Погрешно тълкуване от страна на пазара, възприемайки го като постоянен или дългосрочен спад.
- Ясен катализатор за възстановяване и промяна на настроенията.
Според моя опит, инвеститорите често бъркат цикличните спадове със световния спад, което води до драстично подценяване (и, обратно, предизвикано от рекламата надценяване).
Мотото ми „Купувай евтино, продавай скъпо, получавай пари да чакаш“ е в перфектно съответствие с тези възможности.
Купувате качествени дивидентни акции, когато са силно подценени от пазара, събирате тлъсти дивиденти, докато чакате, и в крайна сметка продавате високо, когато цикълът се обърне и здравият разум се върне.
Виждали сме това да се случва многократно през последните години. Ето няколко примера:
- 2020 г. (Срив на петрола и газа): Енергийни гиганти като Chevron ( CVX ) и EOG Resources ( EOG ) се сринаха по време на срива на цените на петрола по време на пандемията – циклично дъно, което мнозина объркаха със смъртта на петрола. Тези, които купиха, след това реализираха огромни доходности и се радваха на огромни печалби, докато петролът се възстанови. Oneok ( OKE ) беше нашата открояваща се инвестиция.
- 2021–2022 (Спад в тютюнопушенето): Тютюневи компании като Philip Morris ( PM ) и British American Tobacco ( BTI ) бяха отбягвани заради ESG (екологични, социални и управленски) фактори и намаляващите нива на тютюнопушене, но песимизмът надделя над реалността. Техните утвърдени марки и ценова сила надделяха и платформите за тютюнопушене се разраснаха; оценките се нормализираха и щедрите дивиденти продължиха да текат.
- 2023–2024 (Затишие при инвестиционните банки): Големи банки като Goldman Sachs ( GS ), Morgan Stanley ( MS ), Deutsche Bank ( DB ) и Barclays ( BCS ) се търгуваха на най-ниските коефициенти на фона на забавяне на сключването на сделки и опасения от рецесия. Всички те достигнаха дъното и оттогава отново се повишиха.
Днес виждам подобни възможности, които се очертават. Всъщност това отдавна се очакваше и е сделка, която ще възнагради търпеливите.
Отлагането на удовлетворението често е също толкова важно при инвестирането, колкото и във всяко начинание, където упоритата работа е върви отпред.
Няколко висококачествени дивидентни акции се търгуват на цени, които са изключително ниски, поради циклични проблеми. По-долу ще разгледам моите топ 10 дивидентни акции в момента, всяка от които с висока доходност и катализатор за възстановяване. Тези предложения обхващат инвестиционни фондове за недвижими имоти (REIT), комунални услуги, високодоходни сини чипове, потребителски стоки, химически компании и мениджъри на активи, но всички те споделят една и съща основна теза: пазарът се увлече от страх, което доведе до падане на тези акции далеч под присъщата им стойност. Ще ни се плати добре, ако чакаме махалото да се върне обратно.
Всъщност ще ви дам 11, защото не можах да се спра на 10.
Макро фон: Защо високите лихвени проценти няма да продължат
Преди да се потопим в акциите, нека да подготвим обстановката. Най-големият фактор, който натежава върху много от тези дивидентни акции, са скъпоструващите лихвени проценти. Бързото повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв в отговор на инфлационен прилив направи сигурните облигации по-привлекателни, оказа натиск върху оценките на акциите (особено в чувствителни към лихвените проценти сектори като REITs/комунални услуги) и повиши разходите по заеми. Но ето какво – лихвените проценти не могат да останат толкова високи за дълго, защото самото правителство на САЩ не може да си го позволи.
Националният дълг на Америка нарасна до нива, при които разходите за лихви се увеличават драстично. През фискалната 2024 година нетните лихвени плащания на САЩ достигнаха 882 милиарда долара, повече от разходите на страната за национална отбрана или Medicare. Разходите за лихви са се увеличили повече от три пъти от 2017 г. насам. Според Бюджетната служба на Конгреса тази тенденция е „неустойчива“; всяка година разходите за лихви консумират по-голям дял от бюджета и „изместват“ други разходи.
Неустойчиво е да се подслажда. САЩ не могат да си го позволят. Въпреки че не съм американски гражданин, нито техен жител, аз инвестирам усилено на този пазар и съм много загрижен за това и какво означава това за бъдещата стойност на щатския долар.
Ако нищо не се промени, федералният дълг (като % от БВП) ще достигне нови рекордни върхове без видим край.
Накратко, фискалната математика е брутална и нещо трябва да се промени.
Според мен това, което ще даде резултат, са лихвените проценти. Федералният резерв може да говори твърдо за инфлацията, но в крайна сметка САЩ ще бъдат принудени да облекчат паричната си политика поради фискална необходимост.
Дори надзорният орган на Вашингтон, Службата за контрол на акциите (GAO), предупреждава, че нарастващото дългово бреме и покачващите се лихвени разходи „намаляват гъвкавостта на политиците“ и представляват сериозни икономически рискове. Политическият натиск за намаляване на лихвите нараства. Президентът Доналд Тръмп многократно критикува председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и обеща да го замени с „поддръжник“, който ще „понижи лихвите“ до 1-2%, за да могат САЩ да рефинансират дълга си евтино. Тръмп изрично заяви, че „всеки друг, освен Пауъл“, би бил по-добър и че при нов председател на Федералния резерв *лихвите „трябва да бъдат на 1 или 2%“ .
Независимо дали приемате думите на Тръмп буквално или не, посланието е ясно: политическите ветрове благоприятстват предстоящото намаляване на лихвените проценти. Ако Пауъл не играе по правилата и икономиката се забави, който и да дойде следващият, неизменно ще го направи. Очаквам по-умерено ръководство на Фед до 2026 г., което дава приоритет на растежа (и по-ниските държавни лихвени разходи) пред борбата с вчерашната инфлация.
Тази икономика показва някои пукнатини, които биха могли да накарат Пауъл да съкрати разходите, но основните данни остават достатъчно слаби, за да може той да продължи да настоява за евентуални съкращения.
Законът за британските власти се провали. Законът „Един голям красив“ ще добави много дълг. Този дълг трябва да бъде финансиран/рефинансиран с ниска лихва, или рискуваме да изчерпим целия бюджет.
В крайна сметка: Предвиждам, че Фед ще се насочи към намаляване на лихвите вероятно още през 2025 г., но несъмнено през 2026 г., което постепенно ще ни върне към среда с по-ниски лихви. За инвеститорите това е е голяма стъпка, особено за дивидентните акции. „Болката“ от високите лихви (падащи цени, по-висока доходност) ще се превърне в попътен вятър с падането на лихвите. Искаме да се възползваме от тези потиснати дивидентни игри сега, докато те все още се оценяват в най-лошите сценарии с високи лихви. С обръщането на цикъла не само ще се радваме на богати доходи, но и на значително увеличение на капитала. Това е класическият подход „купувай евтино, продавай скъпо, събирай дивиденти докато чакаш“, точно нашата тактика.
Имайки предвид тази макро теза, нека се потопим в най-добрите предложения.
1. Realty Income (O) – Месечният дивидентен син чип
Сектор: Търговски/търговски REIT Дивидентна доходност: 5,6% (изплаща се месечно) Теза: Най-добрият в класа си REIT, създаден за всички сезони, сега се търгува на най-ниските за десетилетие оценки поради опасения от лихвени проценти.
Realty Income е известна като „Компанията за месечни дивиденти“ – дивидентен аристократ с над 25 години последователно увеличение на дивидентите. Компанията притежава огромно портфолио от над 15 000 имота с „тройно-нетни“ лизингови договори, което означава, че наемателите покриват данъци, поддръжка и застраховка. Този модел създава много стабилен паричен поток за Realty Income, поради което компанията отдавна е основен актив за инвеститорите в доходи. Акциите обаче се сринаха значително от най-високите си нива през последната година, тъй като REIT-овете загубиха популярност на фона на покачващите се лихвени проценти.
Ето защо е чудесна покупка сега:
- Атрактивна доходност и оценка: Доходността на Realty Income нарасна до около 5,6%, което е значително над историческата норма и средната стойност за сектора на REIT от 4%. Това отразява цената на акциите, която е спаднала. Всъщност, коефициентът цена/AFFO вече е в долната част на диапазона си, което предполага, че пазарът вече е взел в предвид голям лихвен риск. По същество можем да закупим този REIT на „изгодна“ оценка, невиждана от години.
- Солидни финанси: Realty Income е изградена, за да устои на циклите на лихвените проценти. Над 90% от дълга ѝ е с фиксирана лихва и компанията носи кредитен рейтинг от клас А. Балансът ѝ често се нарича „крепост“. Така че въздействието на минали повишения на лихвите върху лихвените ѝ разходи е ограничено и има капацитет за растеж. Коефициентът на изплащане на дивиденти остава здрав и покрит. Накратко, тук няма затруднения, а само цената на акциите е потисната от настроенията.
- Катализатор на лихвените проценти: Най-важното е, че Realty Income ще се възползва изключително много, когато Федералният резерв започне да намалява лихвените проценти. Високодоходните REIT-ове са склонни да скочат в стойност с падането на лихвените проценти, тъй като относителната им привлекателност спрямо облигациите се увеличава. В случая на Realty, промяната на курса на Фед би била двойно полезна: (1) Търсенето от страна на инвеститорите за акциите би трябвало да се увеличи, което би направило доходността от 5,6% да изглежда изключително привлекателна в свят на по-ниски лихви, и (2) Realty Income може да финансира придобиванията на нови имоти по-евтино, стимулирайки растежа.
В обобщение, Realty Income предлага рядка комбинация от висок текущ доход, сигурност и потенциал за растеж. Плаща ви се всеки месец, за да чакате страховете на пазара относно лихвените проценти да се успокоят. Аз разглеждам O като основен доход, който е на разпродажба от известно време. Типично е за неблагоприятните сектори да останат такива за известно време.
2. Alexandria Real Estate Equities (ARE), Life Sciences REIT „Gem“ с доходност 6,9%
Сектор : Специализиран REIT (Кампуси за науки за живота/технологии) Дивидентна доходност: 6,9% Теза: Пионерски REIT за офиси в областта на науките за живота, отхвърлен от повечето, силно подценен, високата доходност е сигурна.
Александрия е уникален инвестиционен фонд за недвижими имоти (REIT), който разработва и отдава под наем висококачествени лабораторни офис кампуси на наематели в областта на науките за живота и биотехнологиите (например фармацевтични компании, изследователски институти, технологични фирми). Разполага с първокласни имоти в иновационни центрове като Бостън, Сан Франциско, Сан Диего и Research Triangle. Александрия на практика е изобретила тази ниша и се радва на широк ров – нейните съоръжения са критично важни за наемателите и не са лесни за възпроизвеждане.
И все пак акциите на ARE рязко се сринаха през последните 1-2 години. Защо? Отчасти поради по-широката паника около „офисните недвижими имоти“ (страховете от работа от вкъщи след COVID) и отчасти поради високите лихвени проценти и забавянето на рисковото финансиране за биотехнологии. Инвеститорите сложиха Александрия в една група с REIT-ове за офиси и по-нискокачествени имоти в областта на науките за живота.
Това е грешка.
Ето защо Александрия изглежда като изгодна сделка сега:
- Масово подценяване: По всички показатели ARE е силно подценена. Акциите се търгуват около 9 пъти спрямо стойността на активите от оперативна дейност (AFFO) и на „най-ниска от десетилетие“ оценка с дивидентна доходност от близо 6,9%! Освен това се продават с огромна отстъпка от стойността на базовия актив/балансовата стойност и с голяма премия за доходност спрямо конкурентите. Това ценообразуване предполага, че инвеститорите се отнасят към Александрия така, сякаш е в тежко положение, но това е далеч от реалността.
- Качествени активи и наематели: За разлика от обикновените офиси, лабораторните пространства на Александрия са на AAA локации и са с голямо търсене. Имотите се отличават с много висока заетост и разполагат с първокласни, стабилни наематели (около половината от наемите идват от компании с инвестиционен рейтинг във фармацевтичния, технологичния и др. сектор). Дългосрочните наемни договори с годишни ескалатори на наема са често срещани. Важно е да се отбележи, че съвременните лабораторни пространства не се сриват в търсенето, както старите офис сгради; биотехнологичните и научноизследователските и развойни компании се нуждаят от физически лабораторни съоръжения (не можете да провеждате експерименти с лаборатории през Zoom). По този начин паричните потоци на Александрия остават устойчиви.
- Силни финанси, сигурен дивидент: Дивидентът на Alexandria е много добре покрит от паричния поток (коефициентът на изплащане на AFFO е комфортен и те повишават дивидента в продължение на 14 поредни години). Ръководството е предпазливо, като намалява разходите и продава някои неосновни активи, за да укрепи баланса. Те нямат големи падежи на дълга, които да предстоят в близко бъдеще, и солидна ликвидност, така че може да преживеят тази буря. Всъщност, дори през най-лошия период на 2023-24 г., ARE продължи да увеличава своя FFO и продължи проектите си за развитие (с вече осъществени големи предварителни лизинги). Настоящата дивидентна доходност от 6,9% е привлекателна и устойчива.
- Катализатори за растеж: Александрия е готова за добро възстановяване, тъй като възприятията се нормализират. Дори с намалялата напоследък част от рисковия капитал в биотехнологиите, дългосрочните перспективи за науките за живота са бичи (представете си изследванията на РНК, геномиката и дори откриването на лекарства, основано на изкуствен интелект, всички те се нуждаят от лабораторно пространство). Важно е да се отбележи, че ако лихвените проценти паднат, инвестиционните фондове с недвижими имоти (REITs) като ARE биха могли да отбележат огромни печалби. Един анализ подчертава, че общият потенциал за възвръщаемост на Александрия е огромен, „ако лихвите паднат“, като се оценява на 35% годишна възвръщаемост при сценарий с намаляване на лихвите. Това може да звучи крайно, но подчертава колко голяма част от проблемите на ARE са свързани с лихвите. По-ниските лихви биха повишили драстично оценката ѝ (и биха улеснили финансирането на нейния проект за развитие).
Накратко, Александрия е неразбран и подценен скъпоценен камък. Вие си осигурявате доходност от 6,9% на първокласен инвестиционен фонд с недвижими имоти (REIT) с „широк ров, висококачествени наематели, силен баланс“ във време на пиков песимизъм. Свободното падане на акциите ги направи „твърде привлекателни, за да се пропуснат“ за дългосрочните инвеститори. Приемам този противоположен залог, събирайки богатия дивидент, докато чакам неизбежното възстановяване с обръщането на цикъла.
3. First Industrial Realty Trust (FR), Складирането е вековна тенденция на растеж
Сектор: Индустриален REIT (Логистични складове) Дивидентна доходност: 3,7% (тримесечно) Теза: Индустриалният/логистичен REIT се възползва от тенденциите в електронната търговия и веригата за доставки – растеж на акциите на REIT за облекло, които сега се търгуват на разумна оценка с нарастващ дивидент.
First Industrial е по-малко известен от гиганти като Prologis, но е висококачествен индустриален REIT, който притежава складове, дистрибуторски центрове и съоръжения за леко производство в САЩ. Този сектор се радва на силно дългосрочно търсене благодарение на електронната търговия (например центровете за изпълнение на поръчки на Amazon), прехвърлянето на веригите за доставки и дори на изкуствения интелект (съоръженията за центрове за данни често попадат в индустриалните категории). FR непрекъснато увеличава портфолиото и паричните си потоци и, по-специално, продължи да повишава дивидента си по време на пандемията и след нея. Доходността е 3,7% днес с двуцифрен ръст на дивидентите напоследък.
Защо да купите FR сега? Няколко причини:
- Вековен растеж, циклично затишие: Индустриалните недвижими имоти преживяха бум през 2020–2022 г. (с ръста на електронната търговия). Напоследък се забавиха, тъй като икономическият растеж се забави и част от предлагането се появи онлайн. Акциите на FR се отдръпнаха от върховете си, което понижи оценката им. И все пак дългосрочните двигатели на търсенето (онлайн пазаруване, компании, нуждаещи се от модерни логистични центрове и др.) остават непокътнати и мощни. First Industrial увеличава паричния си поток със здравословни темпове, анализаторите отбелязват увеличението на дивидентите (15% миналата година) и прогнозират 7% ръст на FFO годишно напред. Закупуването през този период на охлаждане ни позиционира за следващия етап на растеж.
- Силни операции: FR постоянно работи с висока заетост (98%+) и подписва многогодишни договори за наем с ескалация на наемите. Има план за развитие, фокусиран върху пазари с високо търсене (слънчев пояс, пристанищни градове и др.). Ръководството е дисциплинирано и е поддържало умерен ливъридж. По същество FR ни дава компания с растеж (средствата от оперативна дейност и дивидентите се натрупват добре), но в момента на стойност на акциите.
- Разумна оценка: При 17x FFO за бъдещ период, FR се търгува под оценката на по-големите конкуренти и не много над средните стойности за REIT, въпреки растежа си над средния. Доходността от 3,7% е добре покрита (коефициентът на изплащане е около 65% от FFO) и има потенциал да продължи да расте. Това не е затруднена или високорискова ситуация; по-скоро става въпрос за това, че пазарът не оценява напълно перспективите на FR.
- Намаляване на лихвите = Повече придобивания: Както и при други REITs, по-ниските лихвени проценти биха били от полза за First Industrial. По-евтиното дългово финансиране означава, че може да се развива или придобива нови имоти на по-достъпни цени, ускорявайки растежа. Също така, когато икономиката се ускори отново (вероятно с облекчаване на паричната политика от Федералния резерв), индустриалното търсене ще се затегне отново, което ще повиши наемите. Така че, FR е добър междинен вариант, солиден в базовия сценарий, с турбо ръст при сценарий с по-ниски лихви и ускоряване на икономиката.
Като цяло, FR е дивидентен фонд, който „спи спокойно през нощта“ и има дългосрочни положителни тенденции. Получавате прилична текуща доходност и вероятен висок едноцифрен до нисък двуцифрен годишен растеж на дивидентите. В свят, където складовете са гръбнакът на съвременната търговия (включително бъдещите нужди на инфраструктурата за данни с изкуствен интелект), притежаването на дял от това чрез First Industrial има голям смисъл. Смятам го за бързорастящ REIT на справедлива цена, което е убедително допълнение към дивидентния портфейл както за доходи, така и за покачване на стойността.
4. Комунални услуги (NEE и EXC) – Мощни комунални услуги, готови за бум в ерата на изкуствения интелект

(Комбинирам два варианта за полезност, защото споделят обща тема и катализатор.)
Сектори: Електроснабдяване Дивидентна доходност : 3,1% ( NEE ), 3,7% ( EXC ) Теза: Две най-добрите в класа си комунални услуги, победени от високите тарифи, са готови да се повишат с намаляването на тарифите и бума на търсенето на електроенергия от центрове за изкуствен интелект/данни.
През последната година комуналните дружества бяха ударени от покачващите се лихвени проценти. Това са традиционно чувствителни към лихвените проценти акции; когато доходността на държавните облигации скочи, регулираните комунални услуги (често разглеждани като облигационни заместители) наблюдават спад в оценките си. Моите два избора, NextEra Energy и Exelon, отбелязаха значителен спад в цената на акциите си, което доведе до необичайно високи нива на дивидентна доходност. И двете компании обаче са фундаментално силни и всъщност са в позиция да се възползват от някои основни светски тенденции (като революцията на изкуствения интелект), които пазарът в момента отхвърля. Нека ги разгледаме по-подробно:
NextEra Energy ( NEE ):
Ако има „премиум“ комунална компания в Америка, това е NextEra. Това е компанията майка на Florida Power & Light (огромната комунална компания във Флорида) и основен световен разработчик на възобновяеми енергийни източници (вятърни, слънчеви, батерийни проекти). NextEra беше любимец на пазара в продължение на години благодарение на растежа си, като увеличи печалбите и дивидентите си с 10% годишни темпове, много по-бързо от повечето комунални компании. Акциите обаче спаднаха рязко през последната година (с над 30% от пика си), тъй като по-високите лихви и няколко промени в насоките изплашиха инвеститорите.
Сега NEE изглежда много привлекателно:
- Доходността е около 3,1%, приблизително двойно по-висока от доходността на S&P 500 и много по-висока от историческата доходност на самия NEE. Това отразява рядка възможност да се получи този инструмент за растеж на изгодна цена. Всъщност, оценката на NextEra, нулирана до по-ниска премия, създаде атрактивна входна точка за дългосрочните инвеститори.
- NextEra все още расте бързо. Ръководството прогнозира 6-8% годишен ръст на печалбата на акция до 2026 г. и продължава да се стреми към 10% годишен ръст на дивидентите. Малко комунални услуги могат да се сравнят с това. Компанията е гигант в областта на възобновяемите енергийни източници, а преходът към чиста енергия ѝ гарантира дълъг набор от проекти, дори с антизелената позиция на тази администрация.
- Най-важното е, че NextEra има голямо влияние върху бума на изкуствения интелект/центровете за данни. Центровете за данни, които захранват изкуствения интелект и облачните услуги, консумират огромни количества електроенергия и това търсене се очаква да скочи със стотици проценти през това десетилетие. NextEra, с огромния си производствен капацитет и потенциал за растеж, ще бъде ключов доставчик. Пазарът все още не е отчел това в ценообразуването. В същото време икономиката на Флорида е в процъфтяващ вид, така че секторът на комуналните услуги увеличава клиентската си база и инвестициите си в мрежата.
- Когато лихвените проценти паднат, акция като NEE би трябвало бързо да се възстанови. Инвеститорите отново ще оценят нейния растеж и доходност.

Exelon ( EXC ):
Exelon е друга голяма компания за комунални услуги, обслужваща 10 милиона потребители на електроенергия в градове като Чикаго, Филаделфия, окръг Колумбия и Балтимор. След отделяне през 2022 г., Exelon вече е изцяло преносна и разпределителна компания (проводници и стълбове), след като е отделила бизнеса си за производство на електроенергия. Това е стабилна, регулирана компания, но това, което я прави вълнуваща сега, е огромният растеж на търсенето на електроенергия от центровете за данни в нейните региони.
Наскоро Exelon разкри, че вероятно ще има около 11 гигавата ново натоварване на центрове за данни, което ще се появи в системата ѝ, цифра, която скочи с 80% в рамките на няколко месеца. За да се постави това в перспектива, 11 гигавата са като добавяне на търсене от няколко милиона домакинства. Тези проекти за центрове за данни (особено концентрирани в средноатлантическия регион, обслужван от Exelon) представляват дългосрочна вълна на растеж за това, което обикновено е „бавно и стабилно“ комунално предприятие. С други думи, Exelon ще расте по-бързо от типичните комунални услуги поради потреблението на електроенергия, задвижвано от изкуствен интелект и облачни технологии.
Ключови моменти за EXC:
- Акциите са евтини в момента. Доходността им е около 3,7%, над средните за конкурентите, а ръководството постоянно увеличава дивидента. Акциите се търгуват на разумен коефициент на печалба, предвид надеждността и перспективите за растеж. Някои инвеститори останаха разочаровани от Exelon след отделянето (тъй като премахна експозицията към генериране на енергия), но новият Exelon е чисто T&D компания с по-нисък риск и приличен растеж.
- Катализатор за центрове за данни: Териториите на Exelon, особено около Северна Вирджиния и предградията на Филаделфия, са огнища за изграждане на центрове за данни. Компанията отчете 16 GW заявки за взаимосвързване от центрове за данни и други натоварвания с висока плътност към средата на 2025 г. Това представлява милиарди потенциални инвестиции в мрежата за Exelon, от които те получават регулирана възвръщаемост и увеличен пропускателен капацитет на електроенергия. Те работят в тясно сътрудничество с регулаторните органи за това как да се справят с този скок. Както се отбелязва в един доклад, тръбопроводът за центрове за данни на Exelon се е удвоил до 36 GW от проектите, които се проучват. Това е временен попътен вятър, който пазарът не оценява напълно.
- Предстоящо облекчение на лихвените проценти: Подобно на други комунални предприятия, цената на акциите на Exelon ще се възползва от по-ниските лихвени проценти по два начина: (1) инвеститорите ще се върнат към доходоносни акции и (2) собствените разходи за финансиране на Exelon ще намалеят (тя харчи много за подобрения на мрежата; по-ниските разходи по заеми означават по-висока нетна печалба). В момента вълнението около изкуствения интелект е фокусирано върху технологичните акции, но „бързата игра“ включва комунални предприятия, захранващи инфраструктурата. Предвиждам промяна в наратива, при която хората ще осъзнаят, че компании като Exelon и NextEra са от съществено значение за революцията в областта на изкуствения интелект – и в момента са подценени.
Като цяло, NextEra и Exelon са моите най-добри избори за комунални услуги, които да играят двойна роля: препродажба поради високите лихвени проценти и основни бенефициенти от предстоящ бум на търсенето в дългосрочен план. И двете компании изплащат солидни, сигурни дивиденти (коефициентът на изплащане на Exelon е комфортен след отделянето, а този на NextEra също е, предвид растежа му). Ако искате надежден доход с тласък на растеж – и акции, които можете да държите в продължение на много години, тези са подходящи. Песимизмът на пазара относно комуналните услуги днес е нашата възможност: Щастлив съм да получа 3-4% доходност от NEE и EXC сега и потенциално да се радвам на значителен ръст на цената на акциите, когато цикълът се обърне.
5. Verizon Communications (VZ) – 6% доходност, стабилен банкомат
Сектор: Телекомуникации Дивидентна доходност: 6,3% Теза: Телекомуникационен гигант с ултрависок, добре покрит дивидент – подценен поради прекалената реакция на пазара към конкуренцията и страховете от задлъжнялост.
Verizon е известно име, един от трите големи безжични оператора в САЩ, със 143 милиона абонати, плюс значителен бизнес за широколентов интернет/Fios. Телекомуникационни компании като Verizon напоследък не са харесвани: акциите се сринаха близо до 10-годишните си дъна и при цена от около 44 долара на акция се търгуват само за 10 пъти по-висока печалба. Защо е този негативизъм? Инвеститорите се притесняват от високите нива на задлъжнялост (често срещани в телекомуникациите), силната конкуренция (от AT&T, T-Mobile) и капиталовите разходи за внедряване на 5G. Тези страхове обаче са преувеличени в сравнение с действителната стабилност на Verizon. Това прави VZ класическа високодоходна стойностна инвестиция сега и идеално подходяща за дивидентни инвеститори, търсещи сигурен доход.
Ето е случаят с Verizon:
- Огромна (и безопасна) доходност: Дивидентната доходност на Verizon е около 6,3%, което е изключително високо за компания от нейния калибър. Тази доходност е добре подкрепена от паричните потоци на Verizon, като през последното тримесечие свободният паричен поток скочи с 33% до 3,6 милиарда долара, покривайки дивидента с комфортен коефициент на изплащане на свободния паричен поток от 59%. Verizon е увеличавала дивидента си в продължение на 18 поредни години и е вероятно 19-то годишно увеличение тази есен. Този опит показва ангажимента на ръководството към изплащането. Въпреки това, което предполага цената на акциите, Verizon не е във финансово затруднение: нейният безжичен бизнес все още расте и генерира стабилна EBITDA.
- Управление на дълга: Да, Verizon има голямо дългово натоварване (120 милиарда долара). Но предприема стъпки за управлението му. Компанията намалява дълга си постоянно (нетният дълг е намалял с 5,6 милиарда долара през последните няколко тримесечия) и наскоро рефинансира някои заеми, за да намали разходите за лихви. Съотношението нетен дълг/EBITDA е около 2,3×, което е доста разумно за телекомуникационна компания и показва стабилност (за контекст, много комунални и инфраструктурни фирми работят с подобен или по-висок ливъридж). Verizon също така не е изправен пред проблеми с ликвидността в краткосрочен план – има голям достъп до капитал и силни инвестиционни кредитни рейтинги. Изводът: макар дългът да е висок, той е управляем и паричните потоци на Verizon (над 35 милиарда долара оперативен паричен поток, очакван през 2025 г.) лесно покриват задълженията ѝ за лихви и дивиденти.
- Подценяване спрямо конкуренти: Verizon е подценена спрямо своите телекомуникационни конкуренти и пазара. При 10× печалба и 2× продажби, акциите отразяват много ниски очаквания. С понижаването на цените Verizon може да се търгува по-високо; исторически погледнато, цената на акциите беше между 50 и 60 долара. Междувременно ви се плаща доходност от 6%+, за да изчакате.
- Устойчив бизнес, 5G и възможности за оптични мрежи: Verizon не е бързоразвиващ се бизнес, но е стабилен. Хората вероятно няма да се откажат от телефонните си услуги, това е основна услуга в съвременния живот. Инвестициите на Verizon в 5G вече са до голяма степен изостанали (спектърът е платен, мрежата е до голяма степен изградена), така че капиталовите разходи могат да намалеят, което допълнително ще увеличи свободния паричен поток. Те също така разширяват широколентовия достъп чрез фиксирана безжична връзка и току-що обявиха голямо придобиване на оптични мрежи (закупуване на активи на Frontier Communications), за да разширят мрежата си. Тези ходове би трябвало да помогнат за противодействие на загубите на абонати в наследени райони. Дори през първото тримесечие Verizon загуби някои мобилни абонати, но добави 339 000 абонати на широколентов достъп, показвайки, че може да намери растеж и в други услуги.
В обобщение, Verizon предлага висока доходност без висок риск, комбинация, която е трудно да се намери. Песимизмът на пазара, страхуващ се от „капан на доходността“, изглежда неуместен. Фундаментите на Verizon са солидни, което го отличава от наистина затруднените високодоходни акции. С течение на времето очаквам акциите да се покачат със стабилизирането на конкурентната среда и завръщането на инвеститорите, особено когато лихвените проценти паднат. Дотогава получавам щедро заплащане, за да ги държа, това е печеливша ситуация за всички.
6. Enbridge Inc. (ENB) – 6% доход от енергийна инфраструктура на Канада (и северните щати на САЩ)
Сектор: Енергийна инфраструктура (нефтопроводи и газопроводи, възобновяема енергия) Дивидентна доходност: 6,1% Теза: Най-големият оператор на тръбопроводи в Северна Америка, предлагащ висок, нарастващ дивидент – подценен поради преходни опасения в енергийния сектор и опасения за лихвените проценти.
Enbridge е гигант в енергийния сектор. Компанията притежава тръбопроводи за суров петрол, тръбопроводи за природен газ и газопреносни мрежи в САЩ и Канада, както и нарастващо портфолио от активи за възобновяема енергия. Ако шофирате кола или отоплявате дома си в определени региони, има голяма вероятност точно мрежата на Enbridge да е участвала в доставката на горивото. Компанията управлява критична инфраструктура („платени пътища“ за енергия) по дългосрочни договори. Това води до много стабилни парични потоци, които Enbridge щедро споделя с акционерите чрез голям дивидент. Всъщност Enbridge е дивидентен титан: компанията е увеличавала дивидента си в продължение на 30 поредни години! Този опит се постига само от шепа компании в Северна Америка.
В момента акциите на Enbridge са леко под върховете си и носят доходност около 6%. Ето защо са отлична покупка сега:
- Надеждни, защитени от инфлация парични потоци: Бизнесът на Enbridge е до голяма степен регулиран или договорен. Около 80% от печалбата ѝ преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) идва от дългосрочни договори, които често имат вградени инфлационни ескалатори. Така че с покачването на цените, Enbridge може да начислява повече такси, поддържайки растежа на паричния си поток. През 2024 г. разпределимият паричен поток (DCF) е бил 12,0 милиарда канадски долара, което е с 6% повече на годишна база. Това е забележително стабилен растеж за енергийна компания, отразяващ модела на таксуване на Enbridge (той е по-малко чувствителен към колебанията в цените на стоките). Това подкрепя високия дивидент. Коефициентът на изплащане на Enbridge е около 65% от DCF, което е доста удобно за оператор на тръбопроводи. Това означава, че дивидентът е покрит с буфер и може да продължи да расте. Всъщност Enbridge току-що увеличи дивидента отново с 3% за 2025 г.
- Висока доходност с растеж: Настоящата доходност от 6,1% вече е примамлива. Но важното е, че Enbridge планира да увеличава това изплащане с 3–5% годишно от 2001 г. насам. Те увеличават дивидента с 6% годишно от 2001 г. насам, включително по време на спадове на петрола, демонстрирайки устойчивост. Тази комбинация от висока доходност + растеж на дивидентите води до отлично съотношение доходност-разход с течение на времето. Както отбелязва един анализ, доходността на Enbridge е била над 6% през по-голямата част от последните четири години и е „нисък риск“, предвид стабилния бизнес и 30-годишната серия от покачвания. Ако реинвестирате или дори просто задържите акциите, вероятно ще получите двуцифрена годишна обща възвръщаемост между паричната доходност и растежа.
- Подценени операции: Неотдавнашната слабост на акциите се дължи на две основни притеснения: покачващите се лихвени проценти (тъй като Enbridge, подобно на други инфраструктурни фирми, има дълг за финансиране на проекти) и голямото придобиване, което компанията направи (закупуване на 3 газови компании от Dominion Energy). Придобиването увеличи ливъриджа на Enbridge в краткосрочен план и някои инвеститори се притесняваха за това. Тази сделка обаче диверсифицира паричните потоци на Enbridge допълнително в дистрибуцията на газ (много стабилен, регулиран бизнес) и Enbridge интелигентно „предварително финансира“ голяма част от тях със собствен капитал, за да държи дълга под контрол. С вероятно достигане на пик на лихвите, най-лошото въздействие на лихвените разходи вероятно е отминало. Enbridge сега се търгува на разумна цена от 16 пъти печалбата (в сравнение с 20 пъти историческата средна стойност), което показва подценяване спрямо нейната печалба. Силата на Enbridge идва от нейната незаменима тръбопроводна мрежа, която е невъзможно да се възпроизведе поради регулации и разходи.
- Дефанзивност по време на рецесии: Приходите на Enbridge са базирани на такси и обеми, а не са пряко обвързани с цената на суровината. Така че дори и в по-слаби икономически времена, петролът и газът все още текат през тръбите ѝ. Това прави ENB далеч по-дефанзивна от производителите на петрол. Пример за това: по време на кризата с COVID през 2020 г., паричният поток на Enbridge намаля само леко и компанията запази растежа на дивидентите си. Тази надеждност е точно това, което искате за основен дивидентен холдинг.
В обобщение, Enbridge е високодоходна компания, която в момента е евтина спрямо качеството си. Дори умереното поскъпване на акциите (до предишни справедливи стойности) би било слаба идея, но честно казано, Enbridge може да осигури голяма възвръщаемост само от реинвестираните дивиденти. В условията на бурни пазари е успокояващо да притежаваш „безопасна“ дивидентна акция като ENB, особено такава, която според мен е готова да спечели както в настоящия енергиен пейзаж, така и в бъдещия.
7. PepsiCo (PEP) – Крал на дивидентите с рядка отстъпка
Сектор: Потребителски стоки от първа необходимост (храни и напитки) Дивидентна доходност: 4,2% Теза: Глобална компания за закуски и газирани напитки с железен ров – преживява рядък спад на цената на акциите и най-висока доходност от десетилетие поради краткосрочни опасения за потребителските разходи.
PepsiCo едва ли се нуждае от представяне, разбира се, това е компанията, която стои зад Pepsi, но също така и зад Frito-Lay (Doritos, Cheetos и др.), Quaker Oats, Gatorade и много други марки. Това е гигант в производството на потребителски стоки с продукти в над 200 страни и 53-годишна серия от годишни увеличения на дивидентите. Обикновено акции от калибъра на Pepsi не са „евтини“, инвеститорите се стичат към стабилните им парични потоци, ценова сила и дългосрочен растеж. Но в момента имаме необичайна ситуация: акциите на PepsiCo са се разпродали до близо петгодишни дъна, оценката им се е свила, а дивидентната им доходност е скочила до 4,2%, най-високо ниво от няколко десетилетия.
Защо? Главно поради опасения относно краткосрочни насрещни ветрове: по-високи разходи (инфлация на съставките и труда), валутни въздействия и ниски потребителски разходи в някои сегменти. Pepsi също така леко намали прогнозата си за печалбата за 2025 г., позовавайки се на фактори като мита и инфлация. Тези проблеми доведоха до мини-паника и масови продажби на акции на PEP. Това обаче са до голяма степен циклични или временни проблеми, а не показатели за някакъв фундаментален спад в бизнеса на Pepsi. Ето защо виждам PepsiCo сега като една от най-атрактивните възможности от години.
Обмислете следното:
- Силен дивидент и финансови резултати: Текущата доходност на PepsiCo от 4,2% е най-високата от десетилетия. Дивидентът все още е сигурен: коефициентът на изплащане е около 70%, което за стабилен потребителски бизнес е управляемо. Pepsi генерира над 8 милиарда долара годишен свободен паричен поток, покривайки 7,6 милиарда долара годишни дивиденти. Ръководството потвърди ангажимента си за дивиденти, дори когато се справя с краткосрочни проблеми. 53 години на повишения говорят сами за себе си; Pepsi е отдадена на връщането на парите на акционерите.
- Устойчив бизнес с Moat: Нека не забравяме какво представлява PepsiCo, една от най-доминиращите империи за потребителски марки на Земята. Тя има дълбок ров: продуктите ѝ имат огромен пазарен дял (бизнесът със закуски на Pepsi е №1 в световен мащаб; напитките ѝ са №2 в световен мащаб след Coca-Cola), лоялност към марката и несравнима дистрибуторска мрежа (възможността продуктите ѝ да са на всеки рафт в магазина, във всеки автомат и ресторант). Такива предимства не изчезват поради макроикономически проблеми през една година. Всъщност, дори през предизвикателното първо тримесечие на 2025 г., органичните продажби на Pepsi леко нараснаха и надминаха прогнозите за печалба. Компанията е умела в адаптирането: тя въвежда иновации с по-здравословни закуски, повишава цените, където може (потребителите приемат по-високите цени на закуски/напитки по-добре от много други категории) и намалява разходите (те имат програми за ефективност, целящи да спестят над 1 милиард долара годишно).
- Временни насрещни ветрове, дългосрочна сила: Проблемите, които събориха Pepsi, са до голяма степен временни. Инфлацията вече намалява за много фактори. Всяко решение или подобрение по отношение на тарифите/търговията (може би с нова администрация) би премахнало тежестта. Потребителското търсене на закуски и напитки е исторически устойчиво дори по време на рецесии – хората може да отложат покупката на автомобил, но все пак купуват чипс и сода за малки удоволствия. Pepsi също така има растеж на развиващите се пазари, който може да компенсира всяка слабост в САЩ/Европа. Компанията е добре диверсифицирана по продукти и географски региони, което помага да се изглади слабостта на всеки един регион.
- Умните пари се натрупват: Забележително е, че институционалните инвеститори (хедж фондове, големи мениджъри на активи) изглежда купуват Pepsi по време на този спад. В началото на 2025 г. нетните институционални покупки на акции на PEP се увеличиха с 34%, големи имена като JPMorgan добавиха милиони акции. Те вероятно виждат това, което правим ние: дефанзивна търговия на стойностни цени. Често е бичи знак, когато „умните пари“ се намесят, докато стадото продава от страх.
Резултатът е, че PepsiCo сега предлага комбинация от стойност и доход, която рядко се е виждала в историята ѝ. Както се казва в едно заглавие, „Разпродажбата на PepsiCo отиде твърде далеч“. Напълно съм съгласен. Купувате един от най-сигурните платци на дивиденти (с десетилетия на растеж пред нас, хората ще хапват и след 50 години) на атрактивна цена. Дивидентната доходност от 4% ви се изплаща щедро и напълно очаквам акциите да се възстановят с отшумяването на инфлацията и други насрещни ветрове. Всъщност, дори без многократно разширяване, Pepsi може да осигури среден до висок едноцифрен ръст на печалбите в дългосрочен план чрез ценообразуване и обем, което, в допълнение към 4% доходност, може лесно да доведе до двуцифрена годишна възвръщаемост.
Според мен това е най-доброто време за закупуване на Pepsi от десетилетия. Последният път, когато доходността му беше толкова висока, а оценката – толкова разумна, акциите му впоследствие донесоха отлична възвръщаемост, тъй като пазарът коригира неправилната си оценка. Добавям PEP агресивно в моето портфолио, за да заключа ръста на доходността и дивидентите. Когато пазарното махало се обърне, подозирам, че ще погледнем назад и ще осъзнаем, че Pepsi на цена от $140 е било подарък.
8. Nike (NKE) – Най-добрата спортна марка в света по време на цикличен спад
Сектор: Потребителски стоки (Облекло/Обувки) Дивидентна доходност: 2.2% Теза: Световен лидер в производството на спортно облекло с траен ров, акции на многогодишни дъна поради запасите и предизвикателствата в Китай, предлагащи рядко висока доходност и дългосрочен ръст.
Nike е друга емблематична компания, която обикновено не се търгува на изгодни цени. Тя доминира в световен мащаб на пазара на спортни обувки и облекло. Компанията се е ориентирала в десетилетия на потребителски тенденции, като е отбелязвала постоянен растеж и е възнаграждавала акционерите (22 последователни години на увеличение на дивидентите и това продължава). Изминалата година обаче беше трудна за акциите на Nike. В момента те се търгуват около най-ниската си цена от 2018-2019 г. насам, след като паднаха от историческия си връх близо 175 долара в края на 2021 г. до средата на 60-те долара наскоро. Този спад е повишил дивидентната доходност на Nike до 2,2%, което е исторически много висок резултат за Nike.
Какво се случва? Nike се сблъсква с циклични насрещни ветрове: свръхналичност (водеща до големи отстъпки), забавяне на потребителските разходи за облекло и голям спад в приходите в Китай (поради блокадите и известна местна конкуренция). Последните печалби показват натиск върху маржа и голям спад в нетната печалба, тъй като компанията разпродаваше стари запаси. Тези проблеми уплашиха пазара. Но важното е, че те са поправими, циклични проблеми, а не трайни влошавания на марката или бизнес модела на Nike.
Ето защо съм оптимист за Nike на тези нива:
- Несравнима марка и ров: Силата на марката Nike и иновационният ѝ процес са несравними в спорта. Тя по същество създаде съвременната култура на маратонките. Компанията харчи над 3 милиарда долара годишно за създаване на търсене (препоръки, маркетинг), което я поддържа културно релевантна. Потребителите може да се въздържат от закупуване на допълнителни обувки в условията на слаба икономика, но това не означава, че са преминали към друга марка. Когато отворят отново портфейлите си, Nike обикновено е първият избор. Мащабът на компанията в дизайна, дистрибуцията и екосистемата ѝ за директни продажби към потребителите (приложения на Nike, магазини) ѝ дава конкурентни предимства, с които по-малките конкуренти не могат да се сравнят. Този ров гарантира, че спадът на Nike вероятно е временен. Всъщност, акциите, които са „на промоция“ сега, вероятно са уникална възможност.
- Цена на акцията на 6-годишно дъно = Дълбока стойност: Коефициентът цена/печалба (P/E) на Nike се е свил до 28× спрямо предходната цена (и 20-те за бъдеща цена), което може да не е „стойност“ за всички, но спрямо типичните 30-40× и перспективите за растеж на Nike, е така. По-показателно е, че акциите, както бе споменато, са на 6-годишно дъно. Изключително рядко Nike е толкова понижена. Последният път беше през 2016 г. (опасявания относно конкуренцията), а преди това през 2008 г. (финансова криза) – и двата пъти се оказаха чудесни моменти за покупка. Коефициентът PEG (forward PEG) на Nike е доста разумен, като се има предвид очакваното възстановяване на печалбите. По същество можем да получим Nike с отстъпка, която не сме виждали от дълго време.
- Здрави финанси и възвръщаемост за акционерите: Балансът на Nike е силен (над 10 милиарда долара в брой, нисък дълг). По време на този спад, компанията не спря да възнаграждава акционерите, увеличи дивидента си с 8% миналата есен, отбелязвайки 22-рото поредно увеличение, и дори продължи стабилните обратни изкупувания на акции (похарчи 1,5 милиарда долара за обратни изкупувания през последното тримесечие, знак за увереност). Настоящата дивидентна доходност от 2,6% с коефициент на изплащане от 53% е много комфортна и сигнализира, че ръководството е ангажирано с разпределянето на печалбите. Nike също е една от онези истории за тих растеж на дивидентите: средно е отчела 10% ръст на дивидентите през последните 5 години. Така че, макар доходността да е скромна, тя расте бързо. Купуването сега гарантира тази по-висока доходност и бъдещи увеличения.
- Обрат в движение: Nike предприема действия за обръщане на нещата: намаляване на излишните запаси (агресивно намали цените и разпродаде много продукти, което е болезнено за маржовете, но е необходимо), обновяване на продуктовата си линия (иновации като маратонките Pegasus Premium, новите линии Jordan и др.) и връщане към партньорства на едро (след години на фокусиране върху собствената си пряка търговия с търговци на дребно, възстановява взаимоотношенията си с търговци на дребно като Foot Locker, за да разшири обхвата си и да се освободи от запасите). Тези стъпки би трябвало да започнат да дават резултати в края на 2025 г. Освен това Китай показва признаци на стабилизиране; и ако отношенията между САЩ и Китай се размразят или потребителските разходи в Китай се възстановят, Nike ще се възползва изключително много.
- Светските двигатели на растежа са непокътнати: Да не забравяме, че глобалните тенденции, които направиха Nike компания за растеж, все още са налице: нарастваща осведоменост за здравето и фитнеса, мода за спортно-обучение, растеж на средната класа на развиващите се пазари (всеки тийнейджър по света иска чифт Nike) и собствената дигитална трансформация на Nike (нейните приложения/програми за членство стимулират продажбите и лоялността). Така че, отвъд тазгодишната турбуленция, Nike може разумно да се върне към висок едноцифрен или нисък двуцифрен ръст на печалбите. Това лесно подкрепя връщането към по-висока цена на акциите.
Накратко, Nike е висококачествен производител на дивиденти, който преминава през лоша година, което е точно когато дългосрочните инвеститори като нас искат да реализират печалба. Сега получаваме 2,2% доходност (нещо почти нечувано за Nike доскоро) и се позиционираме за това, което според мен ще бъде солидно възстановяване през следващите 12-24 месеца. Ще е необходимо търпение, следващото тримесечие или две все още може да са неравни (Nike дори предупреди за 87% спад на печалбата на акция за предстоящото тримесечие, тъй като почистват запасите). Но пазарът е далновиден и често започва да преоценява акциите, преди печалбите да достигнат дъното. Когато всичко отново стане розово, акциите на Nike вероятно няма да са вече толкова евтини.
Виждам настоящата ситуация на Nike като класически сценарий от типа „купете акциите на страхотна компания“. Междувременно получавате нарастващ дивидент от солидна марка. Най-доброто време за закупуване на акции е, когато са на промоция, но са фундаментално стабилни, а Nike със сигурност отговаря на това описание сега. Откривам позиция за пръв път от дълго време в Nike и съм готов да я задържа по време на турбуленцията, с поглед към 3-5-годишния хоризонт, в който очаквам Nike не просто да расте, но и да процъфтява (и вероятно да се върне към много по-висока цена на акциите).
9. LyondellBasell (LYB) – Лидер в производството на високодобивни химикали на дъното на цикъла
Сектор : Химикали (нефтохимикали и пластмаси) Дивидентна доходност: 8,6% Теза: Водещ световен производител на химикали с дивидент, благоприятен за акционерите, в момента в цикличен спад поради ниските цени на химикалите и забавянето на икономиката в Китай, представляващ контрааргументирана възможност за висока доходност с голям потенциал за растеж, когато цикълът се обърне.
LyondellBasell е един от най-големите световни производители на полипропилен, полиетилен и други основни химикали и пластмаси. Тези продукти се използват във всичко – от опаковки до авточасти и текстил. Това е циклична индустрия: когато икономиката е в процъфтяващ растеж, търсенето на пластмаси е високо, а маржовете са големи; когато има забавяне (или високи разходи за суровини), маржовете се свиват. В момента LYB е в затруднено положение. Световните цени на химикалите са ниски поради няколко фактора: по-бавно промишлено търсене, високи разходи за суровини миналата година и, което е важно, забавяне в Китай (най-големият потребител на много химикали). Освен това, новите мощности в индустрията (особено от собствените китайски производители) създадоха временно свръхпроизводство.
Всичко това се отрази силно на печалбите на LyondellBasell през последните тримесечия, като дори доведе до загуба на печалба в едно от тримесечията и много по-нисък процент на печалба. Съответно, акциите паднаха до средата на 50-те долара на акция в един момент, най-ниското си ниво от години, а дивидентната доходност скочи драстично. Това кара много инвеститори да се питат: безопасен ли е дивидентът? LYB ценност ли е или капан?
Оптимистично настроен съм за LYB като класически цикличен възход с голям дивидент, който вярвам, че ще се запази. Ето защо:
- Циклично дъно, нещата ще се подобрят: Химическият цикъл показва признаци на достигане на дъно. Американският съвет по химия прогнозира, че световното производство на химикали ще нарасне с 3,5% през 2025 г. Запасите в много химически вериги за създаване на стойност са намалели. И най-важното е, че Китай (който беше муден) добавя стимули и може да изненада с възход в края на 2025 г. Самото ръководство на Lyondell очаква подобрени пазарни условия през втората половина на 2025 г., тъй като търсенето и предлагането се ребалансират (те дори проактивно затвориха някои мощности, за да стегнат пазара). След като средните маржове се върнат дори наполовина до нормалното, печалбите на LYB ще се възстановят значително, а коефициентът на изплащане ще спадне до комфортни нива. С други думи, настоящата висока доходност е функция на временно потиснатите печалби, точно когато искате да бъдете купувач за евентуалния възход.
- Подценяване и потенциални предимства: Дори при консервативни оценки, LYB е евтина. Част от причината е, че активите на LYB са с високо качество и компанията остава печеливша дори на дъното на цикъла (с изключение на еднократните такси). Когато нещата се подобрят, тази акция може да се покачи бързо. Междувременно вие получавате този голям дивидент.
- Структурни попътни ветрове в дългосрочен план: Човек може да се тревожи за светската история „ами забраните за пластмаса, ESG и т.н.?“. Валидно е да се обмисли, но реалистично е, че търсенето на нефтохимикали все още е във възходяща дългосрочна тенденция, особено на развиващите се пазари. LyondellBasell също инвестира в технологии за рециклиране. И интересното е, че част от енергийния преход всъщност увеличава търсенето на определени химикали (напр. леки пластмаси в електрически превозни средства, компоненти за възобновяеми енергийни източници). Компанията отбеляза нарастващото търсене на полимери в батериите за електрически превозни средства и инфраструктурата за възобновяеми източници, това са нови пътища за растеж. Така че LYB не е умиращ бизнес; това е цикличен бизнес, който се адаптира към новите възможности. Освен това, всяко разрешаване на търговски проблеми или тарифи би могло да стимулира световната търговия с химикали. Lyondell беше засегната от тарифи преди, които в крайна сметка биха могли да бъдат премахнати или намалени.
- Управление, благоприятно за акционерите: Освен дивидентите, LYB традиционно е извършвала големи обратни изкупувания на акции и е изплащала специални дивиденти с излишък от парични средства. Те дават приоритет на връщането на парични средства. LYB е „банкомат“ в добри времена. Те са спрели обратното изкупуване, за да запазят паричните средства по време на спада, което е разумно. Но с подобряването на условията очаквам те да го възобновят и допълнително да възнаградят акционерите.
В обобщение, LyondellBasell е високодоходна контрарианска възможност. Както се казва в едно заглавие, това е „насладата на контрарианеца от високодоходните дивиденти“, нужен е стомах за волатилност, но наградите биха могли да бъдат отлични. Ключът е, че цикълът ще се обърне, което винаги се случва при химикалите. Когато това се случи, тези, които са купили на дъното, си осигуряват не само голяма доходност, но и значително поскъпване. Виждам LYB като силна покупка за търпеливи инвеститори в дивиденти. Може би вече сме видели най-лошото в печалбите; дори и да има малко повече болка, дивидентът ни се отплаща царски да чакаме. И забележително е, че институционалните купувачи се натрупват при спадове, което предполага увереност, че дъното е достигнато. Аз се съгласявам с тях, прибирам тази доходност от 8,6% и очаквам с нетърпение по-слънчева 2025–2026 г.
10. Brookfield Asset Management (BAM) – Алтернативен мениджър на активи с нарастващи дивиденти и огромен потенциал за растеж
Сектор: Управление на алтернативни активи (инфраструктура, недвижими имоти, частен капитал) Дивидентна доходност: 3,2% Теза: Игра на „кирки и лопати“ върху глобалния бум на алтернативните активи, бизнесът на Brookfield, базиран на такси, се усложнява постоянно, а акциите предлагат нарастващ дивидент плюс участие в доходоносни прехвърлени дялове. Подценени, тъй като пазарът подценява ръста на печалбите ѝ и попътния вятър от по-ниските лихви.
Brookfield Asset Management (BAM) е бизнес, който управлява активи и генерира такси, отделен от по-голямата Brookfield Corporation. Той управлява активи на стойност над 800 милиарда долара в областта на недвижимите имоти, инфраструктурата (пристанища, тръбопроводи, центрове за данни), възобновяемите енергийни източници, кредитирането и частния капитал. Казано по-просто, Brookfield набира капитал от институционални инвеститори (пенсии, фондации и др.), за да инвестира в твърди активи и частни предприятия по целия свят. Той получава постоянни такси от този капитал, както и дял от печалбите (доходна лихва) от успешни инвестиции. Мислете за него като за хибрид между Blackstone и инфраструктурен оператор, с над 100-годишна история.
Защо обичам BAM сега?
Тъй като алтернативните активи са в трайна тенденция на растеж, повече пари се вливат в инфраструктура, възобновяеми енергийни източници, недвижими имоти, частно кредитиране и т.н., отколкото когато и да било преди, а Brookfield е водещ спонсор в това пространство. И все пак, акциите не са скъпи; всъщност, те се търгуват на разумен коефициент и често се пренебрегват, тъй като хората намират структурата на Brookfield за сложна. В момента BAM носи около 3,2% доходност и увеличава този дивидент с над 10% годишно. Нека разгледаме привлекателността:
- Стабилен растеж на дивидентите: След отделянето си в края на 2022 г., Brookfield Asset Management се насочи към политика с висок растеж на дивидентите. Те вече увеличиха дивидента с над 15% и посочиха, че той ще нараства с ниски двуцифрени числа годишно, подкрепен от нарастващите приходи, свързани с таксите. Доходността от 3,2% е доста привлекателна, като се има предвид този темп на растеж. Това е и сигурен дивидент, разпределимата печалба за първото тримесечие на 2025 г. беше 654 милиона долара, което лесно покрива изплащането, и това е с 20% повече на годишна база. Дивидентът на BAM е нараснал с 11% годишно от 2016 г. насам при предишната си структура и целта на компанията е да запази този импулс. Така получавате доходност над пазарната и висок растеж, мощна комбинация за дългосрочни инвеститори.
- Огромен ръст на печалбите (пренесен интерес): Един уникален аспект на Brookfield е неговият „пренесен интерес“, по същество такси за представяне от инвестиционни фондове, който не е напълно оценен от пазара. Brookfield изчислява, че има около 30 милиарда долара пренесен интерес „в книгите“, което може да се превърне в 20 милиарда долара в брой през следващото десетилетие, тъй като компанията излиза от инвестиции с печалба. Например, наскоро те продадоха портфолио от произведени жилища за 29% вътрешна норма на възвръщаемост. Тези такси за представяне могат да бъдат големи, но представляват огромен потенциален неочакван доход, който не се отразява в текущите печалби. С течение на времето, докато Brookfield продължава да реализира печалби от своите фондове (продажби на имоти, първични публични предлагания на портфолио компании и др.), тези парични средства ще се натрупат в BAM. Собствените изчисления на Brookfield за „вътрешна стойност“ (включително настоящата стойност на пренесения интерес) показват, че акциите струват около 100 долара на акция. Ключовият момент: Печалбите на BAM се очаква да се ускорят през следващите години, тъй като тези такси за представяне влизат в сила. Междувременно стабилните базови такси също нарастват, тъй като активите под управление се увеличават.
- Векови попътни ветрове и растеж на активите под управление: Апетитът за инфраструктура и реални активи е огромен, институциите искат стабилна, хеджирана от инфлацията доходност. Brookfield набра 93 милиарда долара капитал през 2022–2024 г. и разполага с 52 милиарда долара сух прах, готов за инвестиране. Компанията стартира нови фондове в области като частно кредитиране и вторични ипотеки. Капиталът, носещ такси, беше 439 милиарда долара към първото тримесечие на 2025 г., което е с 15% повече на годишна база, което води до приходи от такси от 700 милиона долара годишно. Brookfield също така се разширява в застрахователни/анюитетни решения (огромен източник на стабилен капитал) и в нови региони (като партньорства в Близкия изток). Казано по-просто, активите под управление биха могли реално да достигнат 1 трилион долара в рамките на няколко години, което значително би увеличило приходите, свързани с таксите. FRE е висок марж, стабилни приходи, това, което ние, дивидентните инвеститори, обичаме.
- Бенефициент на по-ниски лихви и пазарни дислокации: В средата на високи лихви през 2023-24 г. набирането на средства се забави малко и стойностите на активите стагнираха (което направи излизането по-трудно). След като лихвите достигнат пик и започнат да падат, Brookfield може да се възползва по много начини: оценките на активите, които притежават/в които инвестират, би трябвало да се повишат (помощите носят лихва), набирането на средства би трябвало да се засили (тъй като институционалните инвеститори отново се насочват от облигации към алтернативни инструменти с по-висока доходност), а цената на финансирането на сделки намалява. Съизпълнителният директор на Brookfield заяви, че възможността за разполагане на капитал на пазарни дислокации е много привлекателна сега. Тези ходове създават следващия цикъл на печалби. Размерът на Brookfield и достъпът му до капитал означават, че може да постигне успех, когато другите не могат. Всичко това го подготвя за потенциално прекомерен растеж, когато паричните условия се облекчат.
- Съгласуваност и стабилност: Brookfield Asset Management (субектът) е 75% собственост на Brookfield Corporation (BN), така че е много тясно свързан с интересите на компанията майка. Групата Brookfield има дълга история на разумно разпределение на капитала чрез цикли, те съществуват около 125 години и процъфтяват във всички времена – от Голямата депресия до инфлацията през 70-те години на миналия век и кризата от 2008 г. Те са склонни да купуват, когато активите са евтини, и да продават, когато пазарите са еуфорични. Като акционер на BAM, вие на практика си партнирате с най-добрия в класа мениджър, за да получите експозиция към тези алтернативни активи, без да се налага сами да инвестирате в частни фондове. И важното е, че BAM има минимален директен дълг (някои дългове са в оперативните компании, които управляват, но това не е прибягване до BAM). Така че не е силно задлъжняло дружество, а основно поток от такси. Това прави дивидента доста устойчив.
В обобщение, Brookfield Asset Management е акция с растеж на дивидентите, която ни дава експозиция към някои от най-атрактивните инвестиционни теми (инфраструктура, възобновяеми енергийни източници, недвижими имоти, частно кредитиране) без сложността на командитните дружества или K-1 програмите. Получавате солиден и бързорастящ дивидент, плюс перспективата за покачване на капитала с покачването на печалбите и евентуалното присъждане на по-висок коефициент на пазарна стойност (може би когато започнат да се натрупват тези големи такси за ефективност). Засега пазарът е малко хладък, може би защото е ново листване (след спиране на борсата) или поради краткосрочни притеснения относно сключването на сделки на стегнат кредитен пазар. Това е нашата възможност за натрупване. Според мен BAM е финансов гигант, търгуващ се с отстъпка, и е покупка за всеки, който търси комбинация от доходност и растеж. След десетилетие подозирам, че ще гледаме назад на днешните цени като на много благоприятни за такъв уникален франчайз.
Заключение:
Всяка от тези 10 дивидентни акции (технически 11) е позиционирана да осигури отлична възвръщаемост чрез стратегия за купуване на ниски цени (на фона на циклично или временно нещастие), събиране на изобилни дивиденти и по-късно продажба на по-високи цени, когато цикълът се нормализира. Виждали сме този филм и преди – паникьосани инвеститори се отказват от страхотни компании по грешни причини, а проницателни дивидентни инвеститори се нахвърлят, за да грабнат доходността и стойността.
Моята основна теза е, че връщането към средната стойност е жива и здрава: високите лихвени проценти неизбежно ще се върнат надолу, депресираните индустриални цикли (енергетика, химикали, потребителска продукция) ще се покачат отново, а днешните страхове ще отстъпят място на утрешните печалби. Междувременно ни се „плаща, за да чакаме“, като си осигуряваме дивидентна доходност, която в много случаи е на многогодишни върхове.
Купувай евтино, продавай скъпо, получавай пари да чакаш. Махалото винаги се люлее.